Wakacje w Skandynawii

Domy wakacyjne w Skandynawii. Dania, Szwecja i Norwegia.

Udane wakacje inspirują i dostarczają wielu wrażeń, a wspomnienia pozostają na dłuuuugo w pamięci. Wybierz Skandynawię i poznaj Danię, Szwecję lub Norwegię. Co odkryjesz w urokliwych zakątkach Skandynawii? To zależy tylko od Ciebie, to Ty wybierasz i Ty decydujesz... Poznaj wspaniałe plaże Morza Bałtyckiego, gęste i naturalne lasy, strome klify, fiordy. Do tego wszystkiego wyśmienitą kuchnię, skandynawski design i kulturę, a otrzymasz barwny wachlarz atrakcji, który tylko czeka aż go rozwiniesz.

Wakacje w Skandynawii

Dania

DANIA

Dla wielu pierwsze skojarzenie z Danią, to stolica – Kopenhaga. I wcale nie jest ono błędne, bo stolica ta jest najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów z całego świata. Ale oczywiście Dania jak każdy kraj ma wiele innych zalet oraz ciekawych miejsc jakie warto poznać. Jak większość skandynawskich krajów również Dania to miejsce idealne do odwiedzenia o każdej porze roku. Chcąc opisać to miejsce w kilku słowach, możemy powiedzieć, że to kraj zamków, plaż, uroczych miasteczek z brukowanymi uliczkami, lego, no i oczywiście rowerów. Ale to dopiero kropla w morzu ilości ciekawych miejsc i atrakcji. To właśnie tutaj wiele rzeczy powstało jako pierwsze na świecie. Kto z nas w dzieciństwie nie tworzył przeróżnych konstrukcji z klocków Lego. Zostały one stworzone właśnie w Danii, a do dnia dzisiejszego można odwiedzić tutaj największy na świecie Legoland. Słynny deptak Strøget w stolicy jest najdłuższą i najstarszą ulicą dla ruchu pieszego na świecie. To tutaj znajdują się również dwa najstarsze parki rozrywki na świecie: Bakken oraz Tivoli Gardens. Nieważne do której części Danii się wybieramy, gdzie zaplanowaliśmy pobyt, nigdy nie będziemy znajdować się więcej niż 52 kilometry od plaży.

Szwecja

SZWECJA

W zależności jakie miejsce pobytu w Szwecji wybierzemy, nasza podróż może się różnić znacząco. W końcu ponad półtora tysiąca kilometrów długości kraju to dosyć sporo. Nic więc dziwnego, że zarówno klimat jak i przyroda na południu znacznie różnią się od tej na północy. Podczas gdy na południu kraju panuje klimat morski, tak na północy klimat subpolarny z mroźnymi zimami, gdzie możemy zatrzymać się w lodowym hotelu, zobaczyć żyjące tutaj renifery czy wziąć udział w wycieczce psim zaprzęgiem. Ponieważ w Szwecji dozwolone jest rozbicie namiotu w dowolnym miejscu, nie będącym prywatną posiadłością, podróżować można po całym kraju, nieważne czy z południa na północ czy ze wschodu na zachód. Będąc w Szwecji koniecznie musimy znaleźć chwilę czasu na fikę. Dla wszystkich Szwedów jest to rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Fika często tłumaczona jest jako "przerwa na kawę i ciasto". Ale to coś więcej, to poświęcenie chwili czasu w ciągu dnia dla przyjaciół i współpracowników. Wiele nawet tych największych firm pozwala na fikę w ciągu dnia by pracownicy mogli wzmocnić relacje i przewietrzyć głowę. Podczas gdy my, Polacy zjadamy się kiszonymi ogórkami czy kapustą, elementem szwedzkiej, tradycyjnej kuchni jest kiszony śledź – Surströmming. Jego zapach po otwarciu jest tak intensywny i nieprzyjemny ze niektóre linie lotnicze zabroniły zabierania na pokłady samolotów puszek ze śledziem, w obawie, że się otworzą lub rozszczelnią. My osobiście nie polecamy próbowania ale świat należy do odważnych :)

Norwegia

NORWEGIA

Fiordy, Wikingowie, zorza polarna? To musi być Norwegia! Chociaż kraj ten kojarzony jest przede wszystkim z przyrodą i niezapomnianymi widokami to na uwagę zasługują również miasta i miasteczka, gdzie powstaje wiele wspaniałych miejsc przeznaczonych dla turystów chcących poznać Norwegię od podszewki. Na terenie całego kraju co rusz powstają nowoczesne muzea czy punkty widokowe, a dla turystów organizowane są różnego rodzaju wycieczki objazdowe czy rejsy po fiordach. Mówiąc o Norwegii oprócz wodospadów i fiordów nie możemy zapomnieć o historycznych miejscach i zabytkach. Bez wątpienia Norwegowie mogą pochwalić się średniowiecznymi, drewnianymi kościołami typu stavkirke, których po całym kraju rozsianych pozostało zaledwie około 28. Wybierając się na północ kraju warto zagłębić się i poznać kulturę Samów, rdzennych mieszkańców, zamieszkujących głównie Laponię. W zależności o jakiej porze roku wybierzemy się do Norwegii, możemy wziąć udział w jednym z festiwali, pozwalającym poznać życie i zwyczaje mieszkańców. A południowa Norwegia? To bez wątpienia wakacyjny raj! Białe, piaszczyste plaże, urocze domki położone na jednej z wielu wysp i rybackich wiosek czy największa w Skandynawii impreza na plaży. Jeśli te atrakcje nie będą wystarczające to polecamy obiad w jednej z największych na świecie podwodnych restauracji, gdzie na głębokości ok. 5.5 metra można skosztować owoców morza, ryb, lokalnych ptaków oraz dzikich owoców, grzybów i jagód. Pozostałych szczegółów wizyty nie będziemy zdradzali, by zostawić troszkę miejsca na własne doznania i deser :)